Quantic PMI Model LNA-1D2G1D6G-14-10-12-SFF is a 1.2 to 1.6 GHz, Ultra Low Noise Amplifier which provides 14 dB minimum of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency with a noise figure is 0.7 dB maximum and the VSWR is 2.0:1 maximum. The amplifier requires +15 VDC and a maximum bias current of 100 mA. The unit is supplied with removable SMA female connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.2 to 1.6 |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 1.6 |
| Gain (dB): | 14 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 0.7 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| OIP3: | 20 dBm Min |
| DC Voltage: | +15 V |
| DC Current Draw: | 100 mA Max (Bias) |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | +54 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |