Quantic PMI Model LNA-20-0R4G0R5G-0R6-18-5-SFF is a Low Noise Amplifier operating over the 0.4 to 0.5 GHz that offers a minimum gain of 20 dB while maintaining a maximum noise figure of 0.6 dB. This compact model is outfitted with SMA female connectors in housing measuring 1.25" x 1.25" x 0.563".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 0.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Noise Figure (dB): | 0.6 dB Max |
| Input VSWR: | 2.0:1 |
| Output VSWR: | 1.5:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Min |
| DC Voltage: | +5 VDC |
| DC Current Draw: | 120 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.250" x 1.250" x 0.563" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |