Quantic PMI Model LNA-2D7G3D1G-29-0D6-16D5-15-SFM is a 2.7 to 3.1 GHz, Ultra Low Noise Amplifier which provides 28 to 30 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1 dB over the operating frequency with a noise figure is 0.6 dB maximum and offers a minimum OP1 dB of 13 dBm. The amplifier requires 8 to +15 VDC and the current draw is 125 mA maximum. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.35" with SMA female / male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.7 to 3.1 |
| Frequency Min (GHz): | 2.7 |
| Frequency Max (GHz): | 3.1 |
| Gain (dB): | 28 to 30 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 0.6 dB Max, 0.53 dB Typ (0.005 dB/°C) |
| Input VSWR: | 1.6:1 Max, 1.45:1 Typ |
| Output VSWR: | 1.45:1 Max, 1.35:1 Typ |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min, 16.5 dBm Typ |
| OIP3: | 23 dBm Typ |
| OPsat: | 18 dBm Max |
| RF Input Power: | 5 dBm CW Max |
| DC Voltage: | +8 to +11.5 VDC |
| DC Current Draw: | 125 mA Max |
| Gain Variation Over Temperature: | 2 dB PK to PK Max |
| RoHS Compliant: | Yes |
| Connectors: | SMA Female (Input) / Male (Output) |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.35" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 10 ºC to +75 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -35 ºC to +90 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |