Quantic PMI Model LNA-30-10G18G-3R0-25 is a 10 to 18 GHz, Low Noise Amplifier with a noise figure of 3 dB maximum. @ 25 °C and 5 dB over temperature. Package size is 1.162" x 0.75" x 0.365" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 10 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 ± 1.5 dB @ 25 °C, 30 ± 2 dB Over Temperature |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max @ 25 °C, 5 dB Over Temperature |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +14 V |
| DC Current (mA): | 550 mA |
| OIP3: | 35 dB |
| Spurious: | -60 dBc Max |
| Explosive Atmosphere: | MIL-STD-810, Method 511.4 Procedure 1 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.162" x 0.750" x 0.365" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -30 °C to +75 °C (Operating), -40 °C to +85 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-810, Method 507 Procedure II |
| Shock: | MIL-STD-810, Method 516 Procedure 1 |
| Vibration: | MIL-STD-810, Method 514 Procedure II |
| Altitude (Operating): | MIL-STD-810, Method 500 Procedure II |
| Altitude (Storage): | MIL-STD-810, Method 500 Procedure 1 |