Quantic PMI Model LNA-30-2R7G3G-29-6R0-44-12-SFF is a 2.7 to 3 GHz, Low Noise Amplifier which provides 30 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of 1 dB peak-to-peak over the operating frequency with a maximum noise figure is 6 dB and offers a minimum OP1 dB of 44 dBm. The amplifier requires +12 VDC and a current draw of 12 A. minimum. This amplifier measures 8.0" x 4.0" 1.2" is supplied with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.7 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 2.7 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Goal, 6 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 43 dBm Min, 44 dBm Typ |
| OIP3: | 50 dBm Min, 51 dBm Typ |
| OPsat: | 44.5 dBm Typ |
| RF Input Power: | 30 dBm Max |
| DC Voltage: | +12 VDC |
| DC Current Draw: | 12 A Min, 15 A Max |
| Gain Variation Over Temperature: | 0.04 dB/°C Goal, 0.06 dB/°C Max |
| Harmonics: | -30 dBc @ P1dB |
| Non-Harmonics: | -70 dBc Min |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.0" x 4.0" 1.2" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 ºC to +60 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |