Quantic PMI Model Number LNA-30M6G-40-3R0-12-SFF is a low noise amplifier that offer wide band (0.03 to 6 GHz), minimal DC supply, a 38 dB of gain and a gain flatness of ±2 dB maximum with a OP1dB of 18 dBm. Housing measures 2.4' x 0.85' x 0.4" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 38 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max / 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA Typ |
| Input Power: | 15 dBm CW (no damage) |
| OIP3: | 30 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.4' x 0.85' x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +75 ºC Operating, -55 ºC to +95 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |