Quantic PMI Model LNA-31-8R95G9R55G-6R0-39-12-SFF is a narrowband amplifier that provides a minimum gain of 31 dB while maintaining a maximum gain flatness of 1.5 dB maximum over the operating frequency. The maximum noise figure is 6 dB and offers a minimum OP1dB of 39 dBm. The amplifier requires +12 VDC and a current draw of 8 amps maximum. This amplifier housing measures 7.0" x 4.0" x 1.2" and is supplied with nonremovable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8.95 to 9.55 |
| Frequency Min (GHz): | 8.95 |
| Frequency Max (GHz): | 9.55 |
| Gain (dB): | 31 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Goal, 6 dB Max |
| VSWR In/Out: | 1.80:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 39 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 VDC |
| DC Current Draw: | 8 A Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 7.0" x 4.0" x 1.2" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |