Quantic PMI Model LNA-32-26-5-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 2 to 6 GHz with a minimum gain of 32 dB and a noise figure of 5 dB. This model's package size is 2.0" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors. This is a form, fit, function to Loral 342053.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 32 dB Min, 37 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.25 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm |
| VSWR In/Out: | 2:1 |
| DC Voltage (VDC): | 15 V |
| DC Current (mA): | 600 mA |
| Minimum Third Order Intercept Point: | 30 dBm |
| Typical Saturated Output Power: | 25 dBm |
| Harmonics: | 12 dBc |
| Non-Harmonic Spurious: | 50 dBc |
| Stability: | Unconditional |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.0" x 1.0" x 0.5" |
| Cooling: | Convection |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |