Quantic PMI Model LNA-35-1G4G-SFF is a low noise amplifier operating over the 1 to 4 GHz frequency range that offers a typical gain of 35 dB while maintaining a maximum noise figure of 1.2 dB. This compact model measures 1.25" x 1.25" x 0.563" with female SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 35 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 1 dB Typ, 1.2 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 3.0:1 / 1.7:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +9 to +15 V |
| DC Current (mA): | 145 mA Typ |
| Reverse Isolation: | -50 dB Typ |
| OIP3: | 34 dBm Typ |
| DC Supply: | +9 to +15 V |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.25" x 1.25" x 0.563" 31.75 mm x 31.75 mm x 14.30 mm |
| Finish: | Blue Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |