Quantic PMI Model LNA-35-500M2D5G-0D6-25-12-SFF is a Low Noise Amplifier operating over the 0.5 to 2.5 GHz that offers a typical gain of 35 dB while maintaining a typical gain flatness of ±1.6 dB and a maximum noise figure of 0.6 dB. This compact model is outfitted with SMA female connectors in housing measuring 1.25" x 1.25" x 0.563".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Gain (dB): | 35 dB Typ |
| Gain (Measured): | 35 dB Typ - Measured 34 dB |
| Gain Flatness: | ±1.6 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 0.6 dB Typ |
| Noise Figure (Measured): | 0.6 dB Typ - Measured 1.0 dB |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Typ - Measured 2.2:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 230 mA Typ |
| Input Power: | 27 dBm Max |
| Reverse Isolation: | -50 dB Typ - Measured -51 dB |
| OIP3: | 38.5 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.25" x 1.25" x 0.563" 31.75 mm x 31.75 mm x 14.30 mm |
| Finish: | Blue Epoxy |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |