Quantic PMI Model LNA-38-12R5-SFF is a Low Noise Amplifier that operates over the frequency range of 1 to 2.5 GHz with a typical nominal SS gain @ 25°C of 38 dB and a typical gain flatness of ±0.75 dB. This model's housing size is 1.5" x 1.0" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Gain (dB): | 35 dB Min, 38 dB Typ, 41 dB Max |
| Gain Flatness: | ±0.75 dB Typ, ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1 dB Typ, 1.2 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 24 dBm Min, 25 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Typ, 1.8:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +11.5 V Min, +12 V Typ, +15 V Max |
| DC Current (mA): | 150 mA Typ, 250 mA Max |
| Reverse Isolation: | 50 dB Min, 55 dB Typ |
| Output IP3: | 30 dBm Min, 35 dBm Typ |
| Non-Harmonic Spurious: | -60 Max |
| Nominal SS Gain @ 25°C: | 35 dB Min, 38 dB Typ, 41 dB Max |
| Gain Variation: | ±1.0 dB Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.5" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +75 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |