Quantic PMI Model LNA-7D8G12D2G-28-15-15-SFF is a Low Noise Amplifier operating over the 7.8 to 12.2 GHz frequency range that offers a minimum signal gain of 21 dB, limiting noise to a maximum of 4 dB. Housing measures 2.4' x 0.85' x 0.4" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7.8 to 12.2 |
| Frequency Min (GHz): | 7.8 |
| Frequency Max (GHz): | 12.2 |
| Gain (dB): | 21 dB Min, 23 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 175 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Gain Variation Over Temperature: | ±1 dB Max |
| OIP3: | 24 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.60" x 1.00" x 0.38", 40.6 mm x 25.4 mm x 9.7 mm |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 ºC to +50 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |