PMI Model LNA-8M6G-24-18-TTL is a 8 MHz to 6 GHz low noise amplifier that offers 24 dB gain, 2 dB gain flatness, and 18 dBm saturated output power. Package size is 1.2" x 0.8" x 0.37" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.008 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.008 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 24 dB Nom |
| Gain Flatness: | 2 dB P-P Nom |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| Psat (dBm): | 18 dBm Nom |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 150 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.2" x 0.8" x 0.37" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC (Operating) -65 ºC to +125 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |