Quantic PMI Model LP1000M-CD-MLL is a lowpass filter that has a passband frequency of DC to 1 GHz. Offers very high Q with broadband performance. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.22" x 0.59" x 0.031".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 1 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 1 |
| Passband Insertion Loss: | 1.7 dB Typ |
| Return Loss: | 12 dB Typ (In the Passband) |
| Rejection: | 60 dB Min @ 1 GHz, 23 dB Typ @ 1.08 GHz, 47 dB Typ @ 1.2 GHz, 80 dB Typ @ 1.65 GHz |
| Size: | 1.22" x 0.59" x 0.031" |
| Finish: | Backside Copper |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -40 °C to +100 °C |