| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | 12 |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 12 Typ |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 12 (3 dB) |
| Passband Insertion Loss: | 2 dB Typ |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | -15 dB Min @ 12.4 GHz -50 dB Min @ 13.2 GHz -70 dB Min @ 18 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female / Male |
| Size: | 1.2" x 0.5" x 0.5" |
| Finish: | Brass (Cryogenic App) |
| Weight: | 2 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 2040 COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 1070 COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |