Quantic PMI Model LP1300M-CD-MLL is a lowpass filter that has a passband frequency of DC to 1.3 GHz. Offers very high Q with broadband performance. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.22" x 0.59" x 0.031".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 1.3 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 1.3 |
| Passband Insertion Loss: | 1.5 dB Typ |
| VSWR: | 1.5:1 Typ (In the Passband) |
| Rejection: | 44 dB Typ @ 1.6 GHz 65 dB Typ @ 2.6 GHz 50 dB Typ @ 3.3 GHz |
| Size: | 1.22" x 0.59" x 0.031" |
| Finish: | Backside Copper |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to +125 °C |