| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 0.12 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 1.7 |
| Passband Insertion Loss: | 0.2 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Return Loss: | 18 dB |
| Rejection: | 20 dB Typ @ 3.22 GHz, 25 dB Typ @ 0.483 GHz, 30 dB Typ @ 6.44 GHz |
| Power Handling: | 30 dBm CW Max |
| DC Pass: | 7 VDC, 500 mA |
| Connectors In/Out: | SMA Female / Male |
| Size: | 1.614" x 1.339" x 0.394" |
| Finish: | Blue Epoxy Polimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I Over Epoxy Polimide Primer IAW MIL-P23377, Type I, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C TO +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |