Quantic PMI Model LP2100M-CD-MLL is a lowpass filter that has a passband frequency of DC to 2.1 GHz. Offers very high Q with broadband performance. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.2" x 0.3" x 0.032".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 2.1 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 2.1 |
| Passband Insertion Loss: | 1 dB Typ |
| VSWR: | 1.5:1 Typ (In the Passband) |
| Rejection: | 25 dB Typ @ 2.5 GHz 65 dB Typ @ 4.2 GHz |
| Size: | 1.2" x 0.3" x 0.032" |
| Finish: | Backside Copper |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to +125 °C |