PMI Model LP2400-3G-MAH-SFF is a Lowpass Filter that operates DC to 2.4 GHz that offers extremely high Q with broadband performance and exceptionally low loss. This model is ideal for eliminating broadband harmonics and spurs. Package size is 1.25" x 0.31" x 0.31" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 2.4 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 2.4 |
| Passband Insertion Loss: | 3.5 dB Typ - Measured 2.1 dB |
| Return Loss: | 10 dB |
| Rejection: | 13 dB Typ @ 3 GHz, 51 dB Typ @ 3.5 GHz, 60 dB Typ @ 3.8 GHz, 40 dB Typ up to 18 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.25" x 0.31" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to 70 °C |
| Non-Operating: | -40 °C to 100 °C |