| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 2.5 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 2.7 |
| Passband Insertion Loss: | 1.0 dB |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | -50 dBc @ 5 GHz, -40 dBc @ 5 to 15 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 0.75" x 0.31" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -40 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -40 °C to 100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |