Quantic PMI Model LP310M-CD-MLL is a lowpass filter that has a passband frequency of DC to 0.31 GHz. Offers very high Q with broadband performance. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.22" x 0.59" x 0.031".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 0.31 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.31 |
| Passband Insertion Loss: | 1.05 dB Typ |
| Return Loss: | 12 dB Typ (In the Passband) |
| Rejection: | 32 dB Typ @ 0.35 GHz, 64 dB Typ @ 0.4 GHz, 90 dB Typ @ 0.6 GHz 60 dB Typ @ 1 GHz |
| Size: | 1.220" x 0.590" x 0.031" |
| Finish: | Backside Copper |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Non-Operating: | -40 °C to +100 °C |