Quantic PMI Model LP540M-CD-MLL is a lowpass filter that has a passband frequency of DC to 0.54 GHz. Offers very high Q with broadband performance. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.22" x 0.59" x 0.031".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 0.54 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.54 |
| Passband Insertion Loss: | 1 dB |
| Return Loss: | 15 dB (In the Passband) |
| Rejection: | 19 dB Typ @ 0.6 GHz, 80 dB Typ @ 0.8 GHz, 60 dB Typ @ 0.7 GHz, 60 dB Typ @ 1 GHz |
| Size: | 1.22" x 0.59" x 0.031" |
| Finish: | Backside Copper |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Non-Operating: | -40 °C to +100 °C |