PMI Model LP625-600-3A-SFF is a low pass filter having a passband of DC to 0.6 GHz with a 3 dB bandwidth of 0.625 GHz, a VSWR of 1.5:1 maximum, an insertion loss of 1 dB typical, a rejection @ 1 GHz of 60 dB minimum, and a rejection @ 6 GHz of 60 dB minimum. The package size is 1.5" x 0.31" x 0.31" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 0.6 |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 0.625 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.6 |
| Passband Insertion Loss: | 1 dB Typ, 1.5 dB Max |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | -60 dB Min @ 1 & 6 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.31" x 0.31" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -40 °C to 100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |