LPF-118M-SFF
Lowpass Filter
Quantic PMI Model LPF-118M-SFF is a lowpass filter having a cut-off frequency of 0.118 GHz with an insertion loss less than 1.27 dB. Package size is 0.6" x 0.8" x 2.6" with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 0.118 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.118 |
| Insertion Loss (dB): | < 1.27 dB |
| Flatness (dB): | < 1 dB |
| Passband VSWR: | <1.5:1 |
| Input Power: | 0.5 W |
| Rejection: | 40 dB at 0.125 to 0.35 GHz |
| Group Delay: | < 22 ns |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 0.6" x 0.8" x 2.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -10 °C to 70 °C (Operating) |