Quantic PMI Model LPF-18G-SFM is a low pass filter that passes frequencies between DC and 18 GHz while rejecting frequencies up to 25 GHz and features 40 dBc rejection, 1.8:1 VSWR, and 2.5 dB insertion loss. Housing size is 1.3" x 0.55" x 0.5" and has SMA female / male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency (GHz): | DC to 25 |
| Passband (GHz): | DC to 18 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 Max @ DC to 17 GHz, 2.5 Max @ 17 to 18 GHz |
| Passband VSWR: | 1.8:1 Max |
| Rejection: | 40 dBc Min @ 19 to 25 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female / Male |
| Size: | 1.3" x 0.55" x 0.5" Max |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 to +60 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |