LPF-2D244G-SFF
Preliminary
Low Pass Filter
Quantic PMI Model LPF-2D244G-SFF is a low pass filter with a pass band of 1 to 2.2 GHz and a stop band of 3 to 6 GHz and has a maximum insertion loss of 1.1 dB. Housed inside a small 1.18" x 0.47" x 0.39" package outfitted with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | 1 to 2.2 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 2.244 |
| Passband Insertion Loss: | 1.1 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | 56 dBc Min @ 3 to 6 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.18" x 0.47" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -40 ˚C to +85 ˚C (Operating) |
| Non-Operating: | -40 ˚C to +100 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |