Quantic PMI model LPF-2D2G-SFM is a low pass filter that passes frequencies between DC and 2.2 GHz while rejecting frequencies up to 13 GHz and features 40 dBc rejection, 1.8 dB insertion loss, and 1.5:1 VSWR. Housing size is 1.0" x 0.5" x 0.5" with SMA female / male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency (GHz): | DC to 13 |
| Passband (GHz): | DC to 2.2 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 2.2 |
| Insertion Loss (dB): | 1.0 Max @ DC to 1.85 GHz, 1.8 Max @ 1.85 to 2.2 GHz |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | 40 dBc Min @ 2.4 to 13 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female / Male |
| Size: | 1.0" x 0.5" x 0.5" Max |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 to +60 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |