LPF-300M-SFF
Preliminary
Low Pass Filter
Quantic PMI Model LPF-300M-SFF is a low pass filter having a cut-off frequency of 0.3 GHz with an insertion loss < 2 dB. Supplied with SMA female input and output connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Typ 1.8:1 Max |
| Rejection: | 70 dBc Min @ 0.4 to 18 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -40 to +70 °C |