Quantic PMI Model LPF-6G-35-SFF is a lowpass filter which operates DC to 18 GHz. The passband is from DC to 4.4 GHz minimum with a Max passband insertion loss of 2 dB; -3 dB Cut-Off Frequency 12.5 GHz Max; Rejection -35 dBc Min and a maximum passband VSWR of 2.0:1. This model has SMA female, field replaceable connectors in a housing measuring 0.685" x 0.7" x 0.255". Can be used as surface mount or connectorized component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 4.4 Min |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 6.95 Max (-3 dB) |
| Passband Insertion Loss: | 2 dB Max |
| Passband VSWR: | 2.0:1 Max |
| Rejection: | -35 dBc Min @ 9 to 18 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female - Field Replaceable |
| Size: | 0.685" x 0.7" x 0.255" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65°C to +150°C |