Quantic PMI Model LPF-950M1R6G-SFF is a low pass filter with a frequency range of 0.95 to 1.6 GHz with a maximum insertion loss of 1.2 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 1.38" x 0.47" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | 0.95 to 1.6 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 1.6 |
| Passband Insertion Loss: | 1.2 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 20 W Max |
| Rejection: | 40 dBc Min @ 1.8 to 5 GHz |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors In/Out: | SMA Female (Non-Removable) |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to +70 °C |
| Non-Operating: | -20 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.4 OPERATING: RH 90% MAX NON OPERATING: RH 90% MAX NON-CONDENSATION |
| Shock: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.6 • Part 1 - I : Sawtooth wave 20G 11ms ·Part 1 -VI: Drop test during maintenance • Part 2 Crash Safety, Sawtooth wave 40G 11 ms |
| Vibration: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.5 |
| Altitude: | MIL-HDBK-5400 CLASS1 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |