Quantic PMI Model LPF-DC1R5-SFF is a Lowpass Filter that operates over the frequency range of DC to 1.5 GHz with a maximum insertion loss of 1.0 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 1.5" x 1.38" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 1.5 |
| Frequency Range, (GHz) -1 dB Bandwidth: | DC to 1.5 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 1.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| VSWR: | 1.3:1 Typ, 1.5:1 Max |
| Input Power: | 10 W Max |
| Rejection: | 46 dBc @ 1.8 to 3 GHz |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 1.38" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |