Quantic PMI Model LPF-DC25-SMA is a Lowpass filter that has a passband frequency of DC to 2.5 GHz with a bandwidth of 3.1 GHz @ 3 dB. Offers very high Q with broadband performance. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.97" x 0.79" x 0.71" with SMA female connectors in/out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency (GHz): | DC to 2.5 |
| Passband (GHz): | DC to 2.5 |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 3.1 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 2.5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 50 W |
| Rejection: | 30 dB @ 3.1 to 8 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.97" x 0.79" x 0.71" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |