PMI Model LPF-DC570M-SFF is a low pass filter with a cutoff frequency of 0.57 GHz that offers 2 dB insertion loss, 1.5:1 VSWR, and 1 W CW power handling. Package size is 1.18" x 0.47" x 0.37" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 0.57 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.57 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 1 W CW Max |
| Rejection: | 25 dB Min @ 720 MHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.18" x 0.47" x 0.37" |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ˚C to +70 ˚C (Operating) -65 ˚C to +125 ˚C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |