| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 8 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Input Power: | 10 W Max |
| Rejection: | 45 dB Min @ 8.4 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.81" x 0.95" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -45 ˚C to +85 ˚C |
| Non-Operating: | -45 ˚C to +85 ˚C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |