| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 26.5 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 26.5 |
| Passband Insertion Loss: | 1.5 dB Max - Measured 1.2 dB |
| Passband VSWR: | 2.2:1 Max - Measured 2.1:1 |
| Rejection: | 25 dB @ 28.5 to 40 GHz |
| Ripple: | ± 0.75 dB Max - Measured ±0.4 dB |
| Connectors In/Out: | 2.92mm Female |
| Size: | 0.45" x 0.38" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 0.5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D |