PMI Model MA-6G11G-20DB-SFF is a 6 to 11 GHz Mechanical Variable Attenuator that offers an attenuation range of 0 to 10 dB. Attenuation adjustments are made using a screwdriver and shaft lock. Supplied in a 1.75" x 1.0" x 0.5" housing with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Attenuation (dB): | 0 to 10 dB |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Adjustment Method: | Screwdriver and shaft lock |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.75" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +55 °C |
| Temperature (Storage): | -57 °C to +85 °C |
| Operating Humidity: | 5 to 95% |
| Shock: | 15g, 11ms (6-AXIS) |
| Vibration: | MIL-E-5400T FIGURE 2 CURVE II (2g) |
| Altitude: | 30000ft (Max) |