PMI Model MA-8D5G10D5G-20DB-SFF is an 8.5 to 10.5 GHz Mechanical Variable Attenuator that offers an adjustable attenuation range of 0 to 20 dB with a flatness of ±0.5 dB maximum. Attenuation adjustments are made using a screwdriver and shaft lock. The unit is supplied in a 2.0" x 1.25" x 0.5" housing with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8.5 to 10.5 |
| Frequency Min (GHz): | 8.5 |
| Frequency Max (GHz): | 10.5 |
| Attenuation (dB): | 0 to 20 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Adjustment Method: | Screwdriver and shaft lock |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.75" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +55 °C |
| Temperature (Storage): | -57 °C to +85 °C |
| Operating Humidity: | 5 to 95% |
| Shock: | 15 g, 11 ms (6-AXIS) |
| Vibration: | MIL-E-5400T FIigure 2 Curve II (2 g) |
| Altitude: | 30000 ft Max |