PMI Model MA-8G18G-40DB-SFF is an 8 to 18 GHz mechanical attenuator featuring a 0 to 40 dB adjustable attenuation range, 0.5 dB insertion loss, and 3 kW peak power handling. Attenuation adjustments are made using a screwdriver and shaft lock. The unit is supplied in a 2.0" x 1.25" x 0.5" housing with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation (dB): | 0 to 40 dB |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Adjustment Method: | Screwdriver and shaft lock |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Power Handling: | 5 W CW Max, 3 kW Peak Max |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 to +85 ˚C |