| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -55 Max |
| TSS (Measured): | -55 dBm Max |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 1 at Room Temperature, 25 ± 2 over Room Temperature, 25 Typ |
| Log Range (dBm): | -50 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max at Room Temperature, ±2.0 dB Max over Room Temperature |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Recovery Time: | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 300 mA Max -12 to -15 VDC @ 100 mA Max |
| VSWR: | 2.3:1 Max |
| Flatness: | 100 mV Max |
| Video Bandwidth: | 10 MHz Typ |
| Video Load (Ohms): | 75 |
| Throughput Time: | 30 ns Max |
| Offset Voltage: | ±50 mV Max |
| Size: | 3.5" x 3.2" x 0.5" |
| Finish: | Electroless Nickel Plate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -57 ºC to +85 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A, Functional Shock: 196 m/s, 6(squared)~9ms |
| Humidity: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.4 100% RH |
| Shock: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.6 |
| Vibration: | MIL-STD-810F ANNEX C, FIG. 514.5C-8 (Refer to Fig.1) |
| Altitude: | 0 ~ 43, 000 FT |