

PMI Model MPC-20R2G21R2G-CD-LNF is a Monopulse Circuit designed for beamforming applications that operates over the 20.2 to 21.2 GHz frequency range. Low noise amplifiers are integrated directly onto all eight inputs, and an output switch allows the selection of a 0 or 90° output. Housing size is 6.25” x Ø4.8” x 2.0” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 20.2 to 21.2 |
| Frequency Min (GHz): | 20.2 |
| Frequency Max (GHz): | 21.2 |
| Phase Balance: | ±3° Max |
| Isolation (dB): | 20 dB Min, 30 dB Typ |
| Gain (dB): | 0 to 10 dB |
| Noise Temperature: | 100 K |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC Typ |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Gray |
| Size: | 6.25” x Ø4.8” x 2.0” |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +71 ºC (Operating) -55 ºC to +85 ºC (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | Sea level to 65, 000 ft (0.82 psia) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |