Quantic PMI Model MPM-1002 is a Pulse Modulator that operates from 8 to 18 GHz and has a maximum insertion loss of 2.5 dB that has a maximum input VSWR of 2.0:1 at 50 Ohm and RF input power handling of 0.5 W minimum. Supplied with SMA female connectors and SMC control connector in a housing that measures 1.83" x 1.53" x 0.41".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 80 ns Max, 50% I/P to 90% O/P |
| Switching Speed - Typ: | 80 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.90:1 |
| Input Power: | 0.5 W Min |
| RFI Leakage: | 65 dBC Min - Measured >65 dBc |
| Harmonics: | 20 dBC Min - Measured >20.0 dBc |
| Rise Time: | 20 ns Max - Measured 10.2 ns |
| Fall Time: | 50 ns Max - Measured 18.5 ns |
| Power Supply: | +15 VDC @ 55 mA Typ Min |
| Power & Control Connector: | SMC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.83" x 1.53" x 0.41" |
| Finish: | Electroless Nickel Plate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -25 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | Per MIL-STD-202 |
| Vibration: | Per MIL-STD-202 |
| Altitude: | Per MIL-STD-202 |