Quantic PMI Model P16T-0R518-60-T-SFF-MICROD is a high speed, single pole, sixteen throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that operates over the frequency range of 0.5 to 18 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing size is 8.0" x 2.0" x 0.4" with a 9 pin Micro-D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 7.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Typ (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max (Operating) |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Power Supply: | +5 VDC @ 850 mA Max -5 VDC @ 300 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic (4 Bit Decoded) - See Product Feature |
| Power / Control Connector: | 9 Pin Micro-D (Male) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond. A |