Quantic PMI Model P16T-0R5G18G-60-T-SFF is a high speed, single pole, sixteen throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that operates over the frequency range of 0.5 to 18 GHz with over 60 dB of isolation. Housing measures 8.0" x 2.0" x 0.4" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 7.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 7.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 850 mA, -5 VDC @ 300mA |
| Control Signal: | 4 Bit Decoded TTL - See Product Feature |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |