PMI Model P16T-0R5G18G-60-T-SFF-OPT8G11G is a high speed, single pole, sixteen throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that operates over the frequency range of 8 to 11 GHz and has over 70 dB of isolation. Housing size is 8.0" x 2.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 8 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Typ (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max (Operating) |
| Survival Power: | 1 Watt CW, 10 Watts Peak 1 µs |
| Power Supply: | +5 VDC @ 850 mA Max, -5 VDC @ 300 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic (4 Bit Decoded) - See Product Feature |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |