Quantic PMI Model P16T-100M20G-100-T-RS422-DEC is a SP16T solid state absorptive switch operating from 0.1 to 20 GHz with a switching speed of 100 ns and an insertion loss of <8.5 dB while maintaining isolation >70 dB. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.67" with a 15 pin Micro-D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 8.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min @ 0.1 to 1 GHz 80 dB Min @ 1 to 20 GHz |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 1.1 A -12 VDC @ 720 mA |
| Control Signal: | RS-422/485 |
| Power / Control Connector: | 15 Pin Micro-D |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.67" |
| Finish: | Painted Blue / Conformal Coated Mounting surface Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107 COND. A |