Quantic PMI Model P16T-100M20G-110-T-512-SFF is a single pole, sixteen throw absorptive pin diode switch that operates from 0.1 to 20 GHz that has a typical insertion loss of 9.5 dB with an 110 dB of isolation and operates at 20 dBm CW with DC power supplies of +5 and -12 VDC. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.67" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 9.5 dB Typ, 10.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 9.5 dB |
| Isolation (dB): | 110 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 110 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ (Rise/Fall) 150 ns Typ (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| Rise/Fall Time: | 50 ns Typ |
| Delay On/Off: | 150 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Max (Operating) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 750 mA Max, -12VDC @ 200 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic: "0 VDC" = ON TTL Logic: "+5 VDC" = OFF |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.65" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond. A |