PMI Model P16T-100M40-100-T-DEC-OPT2640 is a single pole, sixteen throw, solid state, absorptive switch operating over the 26 to 40 GHz frequency range that offers a typical insertion loss of 12.5 dB, while maintaining a typical isolation of 80 dB. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.77" with a 9 pin Micro-D connector for power/control and 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 26 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 12.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 80 dB Typ |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 3.0:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 1.1 A Max -12 VDC @ 720 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic - See Product Feature |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 8.00" x 3.00" x 0.77" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting Surface Free of Paint) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |