Quantic PMI Model P16T-100M40G-100-T-DEC is a single pole 16 throw solid state absorptive switch operating over the 0.1 to 40 GHz frequency range that offers a typical insertion loss of 12.5 dB while maintaining a typical isolation of 70 dB. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.67" with a 9 pin Micro-D connector for power/control and 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB (0.1 to 18 GHz) Typ, 12.5 dB (18 to 40 GHz) Typ |
| Isolation (dB): | 70 dB (0.1 to 1 GHz) Typ, 90 dB (1 to 18 GHz) Typ, 80 dB (18 to 40 GHz) Typ |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 (0.1 to 18 GHz) Typ, 3.0:1 (18 to 40 GHz) Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Logic - See Truth Table |
| Power / Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.67" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting Surface Free of Paint) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |