Quantic PMI Model P16T-100M40G-100-T-I-292 is a single pole, sixteen throw solid state switch operating over the 0.1 to 40 GHz frequency range that offers a typical insertion loss of 15 dB while maintaining a typical isolation of 80 dB. Housing measures 12.0" x 5.5" x 0.65" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB (0.1 to 18 GHz) Max, 15 dB (18 to 40 GHz) Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB (0.1 to 18 GHz) Min, 80 dB (1.0 to 18 GHz) Min, 80 dB (18 to 40 GHz) Min |
| Isolation - Typ (dB): | 100 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ, 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 (0.1 to 18 GHz) Max - Measured 2.49:1, 2.75:1 (18 to 40 GHz) Max - Measured 2.50:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 800 mA Max, -5 VDC @ 700 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic, "0"= ON, "1" = "OFF" |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 12.0" x 5.5" x 0.65" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |