Quantic PMI Model P16T-100M40G-90-T-512-SFF-DEC is a single pole, sixteen throw absorptive pin diode switch that operates from 0.1 to 40 GHz frequency range that offers a typical insertion loss of 12 dB and 80 dB isolation. Operates at 20 dBm CW and is controlled with 4-Bit decoded TTL logic. Housing measures 8.0" x 3.0" x 0.65" with 2.92mm feamle connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB (0.1 to 18 GHz) Max, 15 dB (18 to 40 GHz) Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB (0.1 to 1 GHz) Min, 80 dB (1.0 to 18 GHz) Min, 80 dB (18 to 40 GHz) Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max / 10 ns (Typ Rise/Fall Time) 100 ns Max / 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| Rise/Fall Time: | 50 ns Typ / 10 ns Typ |
| Delay On/Off: | 100 ns Max / 50 ns Typ |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 (0.1 to 18 GHz) Max, 2.75:1 (18 to 40 GHz) Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 800 mA Max, -12 VDC @ 700 mA Max |
| Control Signal: | 4-Bit Decoded TTL - See Product Feature |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.65" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |